Фестивал на европски филм Синедејс
ЈУ Младински културен центар
кеј Димитар Влахов 15, МК-1000 Скопје

Календар

кино
ГРАДСКИ ПАРК
парк
МКЦ
АНЕТ
Annette
21:00
Leos Carax
АНЕТGala Programme
139'
БЕЛА ТЕХНИКА
Bella Technika
23:30
Serbia

кино
ГРАДСКИ ПАРК

парк
МКЦ

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
парк
МКЦ
кино
ТВРДИНА КАЛЕ
кино
ФРОСИНА
КОЛЕКТИВ
Collective
20:30
Alexander Nanau
КОЛЕКТИВLUX awards
109'
ТАМБУРИТЕ
Po tamburi
21:00
Stanislav Tomic
ПОСЛЕДНИТЕ И ПРВИТЕ ЛУЃЕ
Last and first men
22:00
Johann Johannsson
ЗЕМЈА НА НОМАДИ
Nomadland
22:30
Chloe Zhao
ТЕЛО ХРИСТОВО
Corpus Christi
22:30
Alexander Nanau
ЧОВЕКОТ СО ОДГОВОРИТЕ
The man with the answers
23:00
Stelios Kammitsis
ДИНА ЈАШАРИ
Dina Jashari
23:30
Macedonia

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО

кино
ПАРК МКЦ

парк
МКЦ

кино
ТВРДИНА КАЛЕ

кино
ФРОСИНА

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
парк
МКЦ
кино
ФРОСИНА
кино
ВРВ НА ВОДНО
ХАРМОНИИТЕ НА ВЕРКМАЈСТЕР
Werckmeister Harmonies
12:00
Bela Tarr
БЕЛА ТАР, мастерклас
Bela Tarr
15:00
Masterclass
МЕЈНСТРИМ
Mainstream
20:30
Gia Coppola
МЕЈНСТРИМGala Programme
94'
УНИЦЕФ - еко филмови 1
UNICEF eco film programme
20:30
ЗБОГУМ, ЏОНИ
Goodbye, Johnny
21:00
Konstantin Burov
ЗБОГУМ, ЏОНИSEE Programme
88'
СЕСТРИТЕ МАКАЛУЗО
The Macaluso sisters
21:30
Emma Dante
ЗБОГУМ СССР
Goodbye Soviet Union
22:30
Lauri Randla
УШТЕ ЕДНА ТУРА
Another round
22:30
Thomas Vinterberg
ВО СЕНКИТЕ
In the shadows
23:00
Erdem Tepegoz
ВО СЕНКИТЕSEE Programme
94'
СВЕМИРКО
Svemirko
23:30
Croatia
СВЕМИРКОcinEmusic
90'

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО

кино
ПАРК МКЦ

парк
МКЦ

кино
ФРОСИНА

кино
ВРВ НА ВОДНО

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
парк
МКЦ
кино
КЕЈ ВАРДАР
кино
МИЛЕНИУМ
СТАКЛЕНОТО МОМЧЕ
Glassboy
11:30
Samuele Rossi
СТАКЛЕНОТО МОМЧЕChildren's matinee films
90'
РОКА ГО МЕНУВА СВЕТОТ
Rocca changes the world
13:30
Katja Benrath
РОКА ГО МЕНУВА СВЕТОТChildren's matinee films
101'
ТРИ КАТА
Three Floors
20:30
Nanni Moretti
ТРИ КАТАGala Programme
119'
УНИЦЕФ - еко филмови 2
UNICEF eco film programme
20:30
УЛИШТЕ
Hive
21:00
Blerta Basholli
УЛИШТЕOfficial competition
84'
МЕМОРИЈА
Memoria
21:00
Apichatpong Weerasethakul
МЕМОРИЈАGala Programme
136'
УНИЦЕФ - еко филмови 3
UNICEF eco film programme
21:30

FLIPBOOK FILM FESTIVAL: анимирани музички видеа
Flipbook-film-festival
22:15
Animated music videos
АНЕ ЈА НЕМА
Ane is missing
22:30
David Perez Sanudo
АНЕ ЈА НЕМАOfficial Competition
100'

АНЕ ЈА НЕМА
Ane is missing
22:30
David Perez Sanudo
АНЕ ЈА НЕМАOfficial Competition
100'
СПИРАЛА
Spiral
23:00
Cecilia Felmeri
СПИРАЛАOfficial competition
98'
LIVING MUSIC
Living music
23:20
International residency program
СО СРЕЌА ДУПЕЊЕ ИЛИ УЛАВО ПОРНО
Bad Luck Banging or Loony Porn
23:30
Radu Jude

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО

кино
ПАРК МКЦ

парк
МКЦ

кино
КЕЈ ВАРДАР

кино
МИЛЕНИУМ

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
кино
ЕЗЕРЦЕ ПАРК
ГРИПОТ НА ПЕТРОВ
Petrov's Flu
20:30
Kirill Serebrennikov
72 часа еко филм
UNICEF 72 hours eco film programme
20:30
ЗАСТОЈ
Deadlock
21:00
Vinko Moderndorfer
ЗАСТОЈMK in EU
87'
ЈАБОЛКА
Apples
21:30
Christos Nikou
ЈАБОЛКАGala Programme
90'
БЕНЕДЕТА
Benedetta
23:00
Paul Verhoeven
БЕНЕДЕТАGala Programme
131'
КОРЗИКАНСКО ЛЕТО
A Corsican summer
23:00
Pascal Tagnati
КОРЗИКАНСКО ЛЕТОOfficial competition
124'
МИНАРИ
Minari
23:30
Lee Isaac Chung
МИНАРИGala Programme
115'

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО

кино
ПАРК МКЦ

кино
ЕЗЕРЦЕ ПАРК

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
QUO VADIS, АИДА?
Quo vadis, Aida?
20:30
Jasmila Zbanic
QUO VADIS, АИДА?Gala Programme
101'
ЕГЗИЛ
Exile
21:00
Visar Morina
ЕГЗИЛGala Programme
121'
НИКАДЕ ПОСЕБНО
Nowhere special
21:30
Uberto Pasolini
ДРАГИ ДРУГАРИ!
Dear Comrades
22:30
Andrei Konchalovsky
ДРАГИ ДРУГАРИ!Gala Programme
120'
МИР И ХАРМОНИЈА
It's all about peace and harmony
23:00
Nesimi Yetik

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО

кино
ПАРК МКЦ

No events available!
кино
ГРАДСКИ ПАРК
кино
ПАРК ИБНИ ПАЈКО
кино
ПАРК МКЦ
парк
МКЦ
кино
КЕЈ ВАРДАР
кино
ЕЗЕРЦЕ ПАРК
УНИЦЕФ - Еко филмови
UNICEF eco film programme
20:30
Амфитеатар Карпош
! нов термин
ФЕСТИВАЛОТ НА РИФКИН
Rifkin's Festival
21:00
Woody Allen
УНИЦЕФ - Еко филмови
UNICEF eco film programme
21:30
Одбојкарско игралиште
! нов термин
ЧОВЕЧКИОТ ГЛАС
The human voice
22:30
Pedro Almodovar
.BAFTA 2020 кратки филмови
BAFTA 2020 shorts
22:30
! нов термин
L’ECLAIR
L'Eclair
23:30
Switzerland
L’ECLAIRcinEmusic
90'

кино
ГРАДСКИ ПАРК

кино
ПАРК МКЦ

парк
МКЦ

кино
КЕЈ ВАРДАР

кино
ЕЗЕРЦЕ ПАРК

No events available!
кино Езерце Парк

20:30
МК Кратки

22:45
Living music 
презентација на проектот

кино Врв на водно