СУБУРБИКОН

СУБУРБИКОН

ноември 10, 2017
во Категорија: 10.11. (петок), 11.11. (сабота), cinedays2017, Гала Премиера
2482 9
СУБУРБИКОН

SUBURBICON
George Clooney

10. 11. | 20:00 | кино Милениум

11. 11. | 17:30 | кино Милениум

Времетраење / Runtime: 104’
Држава / Country: САД, Велика Британија / USA, UK
Јазик / Language: Англиски / English

Режија / Director: George Clooney
Сценарио / Writers: George Clooney, Grant Heslov, Ethan Coen, Joel Coen
Продуцент / Produced by: George Clooney, Grant Heslov, Teddy Schwarzman
Музика / Music by: Alexandre Desplat
Продукција / Production Company: Black Bear Pictures, Dark Castle Entertainment, Huahua Media, Silver Pictures, Smokehouse Pictures
Кинематограф / Cinematography by: Robert Elswit
Монтажа / Film Editing by: Stephen Mirrione
Улоги / Cast: Julianne Moore, Matt Damon, Oscar Isaac, Glenn Fleshler, Sonia Gascon, Michael D. Cohen, Noah Jupe, Megan Ferguson, Jack Conley

Субурбикон е мирна, идилична приградска заедница со пристојни домови и убаво уредени дворови – совршеното место за семеен живот, и летото 1959 г. семејството Лоџ го прави токму тоа. Но навидум мирната површина крие вознемирувачка реалност, а сопругот и татко Гарднер Лоџ е принуден да се справи со мрачните предавства, измами и насилства што се кријат во гратчето. Ова е приказна за несовршени луѓе, кои прават многу лоши избори во животот. Ова е Субурбикон.

Фестивали и награди / Festivals and awards:
Venice Film Festival; Toronto International Film Festival; Hamburg Film Festival; Gent International Film Festival