СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

STUDENT PROGRAM

14. 11. | 20:00 | Џебно кино
15. 11. | 20:00 | Џебно кино
16. 11. | 20:00 | Џебно кино
17. 11. | 20:00 | Џебно кино

1 ден (среда, 14.11.2018)

Академија за драмски уметности Загреб / Academy of Dramatic Arts Zagreb 

ДОМА ЗА БОЖИЌ / DOMA ZA BOŽIĆ / HOME FOR CHRISTMAS (2018)
Времетраење / Runtime: 31”
Режија / Director: Tomislav Đurinec

МАМИЧКА / MAJČI / MOMSY (2018)
Времетраење / Runtime: 51′
Режија / Director: Josip Lukić

Национална академија за театар и филмски уметности НАТФА Бугарија  / National Academy for Theatre and Film Arts NATFA Bulgaria 

ЦРНИ ГАЌИ /  CHERNITE GASHTI  / BLACK PANTIES  (2018)
Времетраење / Runtime:  12`
Режија / Director: Toto Mitovski

TATKO / BASHTA / FATHER (2018)
Времетраење / Runtime:  17`14“
Режија / Director: Krasimir Kalushev

ГЛАСОТ НА БЕЗГЛАСНИТЕ / GLASЪT NA BEZGLASNITE / THE VOICE OF THE VOICELESS
Времетраење / Runtime:  20`
Режија / Director: Dimitris Georgiev

2 ден (четврток, 15.11.2018)

Факултет за драмски уметности Белград / Faculty of Dramatic Art Belgrade  

ЕДИНСТВЕН / JEDINI / UNIQUE (2018)
Времетраење / Runtime: 29‘
Режија / Director: Nikola Polić

КОМПРОМИС / KOMPROMIS / COMPROMISE (2018)
Времетраење / Runtime: 22‘
Режија / Director: Siniša Cvetić

КУСИ ЖИВОТИ / KRATKI ŽIVOTI / SHORT LIVES (2018)
Времетраење / Runtime: 28‘
Режија / Director: Jovan Dimoski

НЕМА НИКОГО / NIKOG NEMA / NOBODY HERE (2018)
Времетраење / Runtime: 20‘
Режија / Director: Jelena Gavrilović

Академија за сценски уметности Сараево / Akademija scenskih umjetnosti Sarajevo 

МАМИНО ЗЛАТО /  MAJKINO ZLATO / PRECIOUS (2018)
Времетраење / Runtime: 27‘
Режија / Director: Irfan Avdić

Филмска академија Охрид /  FIOFA Film Institute – Ohrid Film Academy

РОЗА / ROSE (2018)
Времетраење / Runtime: 5‘
Режија / Director: Jehona Berisha

БАР / THE BAR (2018)
Времетраење / Runtime: 8‘
Режија / Director: Goran Tomić

3 ден (петок, 16.11.2018)

Факултет за драмски уметности Скопје / Faculty of Dramatic Arts Skopje 

ИДНИНАТА Е  НАША / THE FUTURE IS OURS (2018)
Времетраење / Runtime: 16‘
Режија / Director: Andrej Georgiev

Универзитет за уметности на Албанија / University of Arts of Albania 

ШАВ / TEGEL / SEAM (2018)
Времетраење / Runtime: 40‘
Режија / Director: Leart Rama

ЅИД /MUR / WALL (2018)
Времетраење / Runtime: 17‘
Режија / Director: Enxhi Arapi

НА ДРУГАТА СТРАНА / MATANË / BEYOND
Времетраење / Runtime: 17‘
Режија / Director: Kevin Dervishi

ЈОН / JON
Времетраење / Runtime: 19‘
Режија / Director: Laured Isufaj

Бахчешехие Универзитет за комуникации Истанбул / Bahcesehir University Faculty of Communication Istanbul  

СТАПИЦА / TRAP (2018)
Времетраење / Runtime: 7‘
Режија / Director: Onur Can Yol

СУШТЕСТВО / CREATURE (2018)
Времетраење / Runtime: 2‘
Режија / Director: Yağmur Akman

VROB (2018)
Времетраење / Runtime: 8‘
Режија / Director: Amir Moustafa

НЕШТО НЕ Е ВО РЕД / SOMETHING‘S WRONG (2018)
Времетраење / Runtime: 6‘
Режија / Director: Ataberk Yılmaz

SEETHEFUTURE.COM (2018)
Времетраење / Runtime: 3‘
Режија / Director: Elanur Demirbaş

4 ден (сабота, 17.11.2018)

Универзитет од Нова Горица Словенија / University of Nova Gorica – Slovenia 

ЏЕЈК И ЏЕН / JAKE IN JEN  JAKE AND JEN (2018)
Времетраење / Runtime: 5‘
Режија / Director: Neva Kumelj

ОД НИГДЕ НИКАДЕ / KAR OD NEKOD / OUT OF  NOWHERE (2018)
Времетраење / Runtime: 5‘
Режија / Director: Žiga Stupica

ЕДНА ОД НИВ / ENA OD NJIH / ONE OF THEM
Времетраење / Runtime: 8‘
Режија / Director: Sandra Jovanovska, Helene Thuemmel

ЛАДНО МЕСО / COLD MEAT
Времетраење / Runtime: 15‘
Режија / Director: Rajat Sharma

ВОЗЕЊЕ, ПЕСНА ЗА ТАТКО МИ / VOŽNJA, PESEM ZA OČETA / DRIVE, A POEM FOR MY FATHER (2018)
Времетраење / Runtime: 13‘
Режија / Director: Irena Gatej

НА ДРУГАТА СТРАНА / NA DRUGO STRAN / TO THE OTHER SIDE (2018)
Времетраење / Runtime: 15‘
Режија / Director: Mery Gobec

Универзитет за аудиовизуелни уметности – Европска филмска академија ЕСРА – Скопје / University for Audiovisual Arts – Parisian European Film Academy ESRA – Skopje

ЛИЧНОСТ / PERSON (2018)
Времетраење / Runtime: 13‘
Режија / Director: Toni Ristovski

ТРАНЗИТ / TRANSIT(2018)
Времетраење / Runtime: 12‘
Режија / Director: Maja Dreca

ИСКУШЕНИЕ / TEMPTATION (2018)
Времетраење / Runtime: 13‘
Режија / Director: Vasilka Avramovska

ОВОЈ ГРАД НЕ ПРЕПОЗНАВА ХЕРОИ / THIS CITY DOESN‘T RECOGNIZE HEROES (2018)
Времетраење / Runtime: 26‘
Режија / Director: Dejan Stanchovski

ФАМУ Прага / FAMU International   

ЦВЕТАЊЕ / PUPANJE / BLOOMING (2018)
Времетраење/Runtime: 14‘
Режисер/Director: Dora Šustic

Филмска академија при Универзитет „Гоце Делчев“ –Штип / Film Academy, Goce Delchev University Shtip  

МОЈАТА ГОЛЕМА ЖЕЛБА / MY GREAT DESIRE (2018)
Времетраење / Runtime: 13‘
Режија / Director: Aleksandar Arsovski

ИНЦИДЕНТ / AN INCIDENT (2018)
Времетраење / Runtime: 14‘
Режија / Director: Sara Jazadziska