ФАНТОМСКА НИШКА

ФАНТОМСКА НИШКА

ноември 12, 2018
во Категорија: 12.11. (понеделник), 13.11. (вторник), cinedays2018, Гала Премиера
4321 16
ФАНТОМСКА НИШКА

PHANTOM THREAD
Paul Thomas Anderson

12. 11. | 20:00 | кино Милениум
13. 11. | 17:30 | кино Милениум

Времетраење / Runtime: 130’
Држава / Country: САД , Велика Британија / USA, United Kingdom
Јазик / Language: Англиски, француски / English, French
Премиера / Release Date: 11 декември 2017 (САД) / 11 December 2017 (USA)

Режија / Director: Paul Thomas Anderson
Сценарио / Writers: Paul Thomas Anderson
Продуцент / Produced by: Paul Tomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi, JoAnne Sellar
Музика / Music by: Jonny Greenwood
Продукција / Production Company: Focus Features, Annapurna Pictures, Perfect World Pictures, Ghoulardi Film Company
Кинематограф/ Cinematography by: Paul Thomas Anderson
Монтажа / Film Editing by: Dylan Tichenor
Улоги / Cast: Daniel Day-Lewis, Vicky Krieps, Lesley Manville, Camilla Rutherford, Gina Mc Kee, George Glasgow, Brian Gleeson, Harriet Sansom Harris, Lujza Richter, Julia Davis

Среде гламурот на поствоен Лондон во педесеттите години на минатиот век, познатиот кројач Рејнолдс Вудкок и неговата сестра Сирил се во центарот на британската мода, грижејќи се за облеката на кралското семејство, филмските ѕвезди, богатите наследнички, џетсетерките, дебитантките и дамите што го следат модниот стил на Куќата на Вудкок. Разни жени минуваат низ животот на Вудкок, давајќи му инспирација и друштво на закоравениот ерген, додека не ја сретне младата и смела Алма, која набрзо ќе го запечати своето место во неговиот живот како негова муза и љубовница. Некогаш организиран и самоуверен, одеднаш љубовта целосно му го менува внимателно скроениот живот.

Фестивали и награди / Festivals and awards:
Academy Awards – Oscars – Best Achievement in Costume Design;
BAFTA Awards – Best Costume Design;
International Cinephile Society Awards – ICS Award – Best Director, Best Actress, Best Supporting Actress, Best Original Screenplay, Best Original Score;
FEST International Film Festival – Gorki List Most Wanted Movie Award;
San Sebastián International Film Festival – FIPRESCI Film of the Year