ЦРНИОТ ЧЛЕН НА ККК

ЦРНИОТ ЧЛЕН НА ККК

ноември 15, 2018
во Категорија: 15.11. (четврток), 16.11. (петок), cinedays2018, Гала Премиера
4399 13
ЦРНИОТ ЧЛЕН НА ККК

BLACKKKLANSMAN
Spike Lee

15. 11. | 20:00 | кино Милениум
16. 11. | 17:30 | кино Милениум

Времетраење / Runtime: 135’
Држава / Country: САД / USA
Јазик / Language: Англиски / English
Премиера / Release Date: 14 мај 2018 (Франција) / 14 May 2018 (France) – Cannes Film Festival

Режија / Director: Spike Lee
Сценарио / Writers: Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee
Продуцент / Produced by: Jason Blum, Spike Lee, Raymond Mansfield, Sean McKittrick, Jordan Peele, Shaun Redick
Музика / Music by: Terence Blanchard
Продукција / Production Company: 40 Acres & A Mule Filmworks, Blumhouse Productions, Legendary Entertainment, Monkeypaw Productions, Perfect World Pictures, QC Entertainment
Кинематограф/ Cinematography by: Chayse Irvin
Монтажа / Film Editing by: Barry Alexander Brown
Улоги / Cast: John David Washington, Adam Driver, Laura Harrier, Topher Grace, Jasper Pääkkönen, Ryan Eggold, Paul Walter Hauser, Ashlie Atkinson, Corey Hawkins, Michael Buscemi

Рани седумдесетти години на минатиот век, Рон Сталворт е првиот детектив Афроамериканец во полицискиот оддел во Колорадо Спрингс. Решен да изгради име за себе, Сталворт храбро тргнува во опасна мисија: да се инфилтрира и да го разоткрие Кју-Клукс-Кланот. Младиот детектив наскоро регрутира посоодветен колега, Флип Цимерман, во најважната тајна истрага. Заедно, работат да ја срушат екстремистичката група, додека организацијата има за цел да ја пречисти својата насилна реторика со цел да ја привлечат јавноста.

Фестивали и награди / Festivals and awards:

Cannes Film Festival – Grand Prize of the Jury (Spike Lee), Prize of the Ecumenical Jury – Special Mention (Spike Lee);
Locarno International Film Festival – Audience Award (Spike Lee);
Sydney Film Festival; Karlovy Vary International Film Festival; San Sebastián Film Festival; International Cinematographers’ Film Festival Manaki Brothers