Вести

CINEDAYS награди

CINEDAYS награди

На затворањето на 17 издание на CINEDAYS доделени се наградите. Натпреварувачката програма на фестивалот ја следеше меѓународна жири комисија, која ги додели следниве награди: Во официјална ...
2477
Филмски осврт „Виа Карпатија“: Конформизмот, желката и мигрантите

Филмски осврт „Виа Карпатија“: Конформизмот, желката и мигрантите

Дебитанското долгометражно остварување „Виа Карпатија“ на режисерската двојка Клара Кочанска и Каспер Бајон, снимено во полско-чешко-македонска копродукција, вчеравечер беше прикажано во официјалната ...
2342
Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Култното име на белградската и воопшто југословенската уметничка сцена, Срѓан Жика Тодоровиќ, по пауза од речиси две децении повторно настапи со музика на Екатерина Велика, легендарниот бенд во чија ...
2359
Интервју на Васил Христов

Интервју на Васил Христов

Филмот „ЕЈ!“ не е Холивуд, туку е интелектуален панк за еден исчезнат премиер Режисерот Васил Христов – Вуси по 10 години од првата клапа од снимањето на „ЕЈ!“ (HEY!), конечно во недела на „CINEDAYS“ ...
2301
„Еј!” е рефлексија на нашето најблиско болно минато

„Еј!” е рефлексија на нашето најблиско болно минато

„За време на една ноќна забава, група пријатели имаат спиритуална сеанса. На шега се обидуваат да стапат во контакт со духот на Александар Велики. Меѓутоа, наместо духот на античкиот лидер, меѓу нив ...
2259
Чудно и убаво е да ги свирам повторно ЕКВ

Чудно и убаво е да ги свирам повторно ЕКВ

По повеќе од 20 години пауза од музичката сцена, вечерва во Скопје во Младинскиот културен центар настапува легендарниот актер и музичар Срѓан Тодоровиќ Жика. Неговиот настап, како што вели тој, е ...
2154
СРЃАН ТОДОРОВИЌ ЌЕ СВИРИ „ЕКВ“ НА CINEDAYS

СРЃАН ТОДОРОВИЌ ЌЕ СВИРИ „ЕКВ“ НА CINEDAYS

Фестивалот на европски филм CINEDAYS ќе добие носталгичен тон денеска, бидејќи денешната програма вклучува и вечер посветена на еден од најомилените југословенски бендови „Екатерина Велика“, ...
2127
Блерта Зекири гостин на CINEDAYS

Блерта Зекири гостин на CINEDAYS

Косовскиот кандидат за „Оскар“ на CINEDAYS: „Се плашевме од закани за филмот, а добивме пофалби“ „Анита и Беким се подготвуваат за својата венчавка во Косово. Таа чека информации за нејзините ...
2088
Интервју со актерката Верица Недеска

Интервју со актерката Верица Недеска

Женското писмо е нов тренд во европскиот филм Таа е Јамила во „Трето полувреме“, Мирјана во „Караула“, Оливера во „Големата вода“, а ќе биде и уште многу маркантни ликови од домашната и регионалната ...
2173