cinedays2018

CINEDAYS награди

CINEDAYS награди

На затворањето на 17 издание на CINEDAYS доделени се наградите. Натпреварувачката програма на фестивалот ја следеше меѓународна жири комисија, која ги додели следниве награди: Во официјална ...
2478
Филмски осврт „Виа Карпатија“: Конформизмот, желката и мигрантите

Филмски осврт „Виа Карпатија“: Конформизмот, желката и мигрантите

Дебитанското долгометражно остварување „Виа Карпатија“ на режисерската двојка Клара Кочанска и Каспер Бајон, снимено во полско-чешко-македонска копродукција, вчеравечер беше прикажано во официјалната ...
2343
ŠKRTICE

ŠKRTICE

За затворање на CINEDAYS 2018 на 18.ноември ја најавуваме белградската „супергрупа“ Шкртице! После нив во бифе МКЦ музика пушта словенечкиот DJ Yanoosh aka.Ohm Fat Билети во претпродажба по цена од ...
4249
Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Жика Тодоровиќ за Телма: Жалам за старите времиња

Култното име на белградската и воопшто југословенската уметничка сцена, Срѓан Жика Тодоровиќ, по пауза од речиси две децении повторно настапи со музика на Екатерина Велика, легендарниот бенд во чија ...
2360
ЕЈ!

ЕЈ!

HEY! Vasil Hristov Времетраење / Runtime: 90’ Држава / Country: Македонија / Macedonia Јазик / Language: Македонски, англиски / Macedonian, English Премиера / Release Date: 18 ноември 2018 ...
5055
Shabazz Palaces

Shabazz Palaces

За концертов сме многу возбудени и едвај дочекавме да дојдат на ред за најава! За прв пат во Скопје, американското експериментално хип хоп дуо SHABAZZ PALACES во МКЦ, во рамки на Cinedays Festival of ...
4130