БЕЛАТА ВРАНА

БЕЛАТА ВРАНА

ноември 9, 2018
во Категорија: 10.11. (сабота), 9.11. (петок), cinedays2018, Гала Премиера
3949 15
БЕЛАТА ВРАНА

THE WHITE CROW
Ralph Fiennes

09. 11. | 22:30 | кино Милениум
10. 11. | 15:00 | кино Милениум

Времетраење / Runtime: 122’
Држава / Country: Велика Британија, Франција / United Kingdom, France
Јазик / Language: Англиски / English
Премиера / Release Date: 31 август 2018 (САД) / 31 August 2018 (USA) – Telluride Film Festival

Режија / Director: Ralph Fiennes
Сценарио / Writers: David Hare
Продуцент / Produced by: Carolyn Marks Blackwood, François Ivernel, Gabrielle Tana, Andrew Levitas
Музика / Music by: Ilan Eshkeri
Продукција / Production Company: BBC Films, Magnolia Mae Films, Metalwork Pictures, Montebello Productions, Work in Progress
Кинематограф/ Cinematography by: Mike Eley
Монтажа / Film Editing by: Barney Pilling
Улоги / Cast: Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Louis Hofmann, Adele Exarchopoulos, Sergei Polunin

На почетокот на 1960-тите, можеби Студената војна е во полн ек, но советските власти решаваат да ја испратат нивната најдобра танцувачка трупа во Градот на светлината, за да ја демонстрираат културната префинетост зад Железната завеса. И покрај тоа што целта на балетот Киров е да ја воодушеви публиката, еден човек создава сензација, која одекнува многу подалеку од сцената: возбудливиот млад танчер Рудолф Нуреев. Неодоливо убав и желен за култура, Нуреев веднаш се вљубува во градот. На големо негодување од страна на неговите телохранители од тајната КГБ служба, тој секојдневно оди на прошетки низ Лувр и ги посетува градските џез-клубови со една чилеанска наследничка, што води до суштинско отворање на очите.

Фестивали и награди / Festivals and awards:
Telluride Film Festival; London Film Festival