КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
CINEмување за отворање на 17. издание на CINEDAYS
CINEmingling
20:00
Opening of 17. edition of CINEDAYS
МАТАНГИ/МАЈА/М.И.А.
MATANGI/MAYA/M.I.A.
21:00
d: Steve Loveridge
M | 96 min.
СРЕЌНИОТ ПРИНЦ
The Happy Prince
22:00
d: Rupert Everett
G | 105 min.
NOGA EREZ
Noga Erez (Isr)
22:30
250 ден.

КИНО МИЛЕНИУМ

КИНО ФРОСИНА

МКЦ

No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
ХОТЕЛ ЈУГОСЛАВИЈА
Hotel Yugoslavia
17:00
d: Nicolas Wagnières
SS | 78 min.
ХОТЕЛ ГАГАРИН
Hotel Gagarin
17:00
d: Simone Spada
SS | 94 min.
АРАДА
Arada
19:00
d: Mu Tunc
CB | 88 min.
ОСТРОВ НА КУЧИЊА
Isle of dogs
20:00
d: Wes Anderson
G | 101 min.
МЛАДЕШКА ОСАМЕНОСТ
Young Solitude
20:00
d: Claire Simon
EoF | 100 min.
МАГНОЛИЈА
Magnolija
21:00
d: Ana Opacic
MKs | 19 min.

БРАК
The Marriage
21:20
d: Blerta Zequiri
CB | 97 min.
БЕЛАТА ВРАНА
The White Crow
22:30
d: Ralph Fiennes
G | 122 min.
БЕТИ: ВЕЛАТ ДЕКА СУМ ПОИНАКВА
Betty: They Say I'm Different
22:00
d: Philip Cox
M | 54 min.
TAU
TAU (GER)
23:00
CineMusic
200 ден.

КИНО МИЛЕНИУМ

КИНО ФРОСИНА

ЏЕБНО КИНО МКЦ

МКЦ

No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
ЛОВЦИ НА ВЕШТЕРКИ
The Witch Hunter
11:00
d: Raško Miljković
DP | 90 min.
ПЛАНИНСКО ЧУДО
Mountain Miracle
13:00
d: Tobias Wiemann
DP | 97 min.
ДЕТСКА РАБОТИЛНИЦА СО РАШКО МИЉКОВИЌ
Children's workshop with Rasko Miljkovic
13:00
РАБОТИЛНИЦА
БЕЛАТА ВРАНА
The White Crow
15:00
d: Ralph Fiennes
R | 105 min.

ОСТРОВ НА КУЧИЊА
Isle of dogs
17:30
d: Wes Anderson
R | 101 min.
ГРАНИЦИ, ДОЖДОВИ
Borders, Raindrops
19:00
d: Nikola Mijović, Vlastimir Sudar
CB | 93 min.
ЧОВЕКОТ ШТО ГО УБИ ДОН КИХОТ
The Man who killed Don Quixote
20:00
d: Terry Gilliam
G | 132 min.

ЗАЈДИСОНЦЕ
Sunset
22:30
d: László Nemes
G | 142 min.
МОРЕ ОД ЖИТО
Freckles
20:00
d: Fabrizio Guarducci
EoF | 81 min.
ГОТЛИБ
Gottlieb
21:00
d: Krste Gospodinovski
MKs | 15 min.

САМА НА МОЈАТА СВАДБА
Alone at my Wedding
21:15
d: Marta Bergman
OS | 120 min.
ИРАНСКИ РЕЈВ
Raving Iran
22:00
d: Susanne Regina Meures
M | 84 min.
GABE GURNSEY (FACTORY FLOOR)
Gabe Gurnsey (Factory Floor) (UK)
23:00
CineMusic
200 ден. ; 300 ден.
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
ПОМОШ, ЈА СМАЛИВ УЧИТЕЛКАТА
Help, I Shrunk my Teacher
11:00
d: Sven Unterwaldt Jr.
DP | 90 min.
ПОМОШ, СИ ГИ СМАЛИВ РОДИТЕЛИТЕ
Help, I Shrunk my Parents
13:00
d: Tim Trageser
DP | 93 min.
ЗАЈДИСОНЦЕ
Sunset
15:00
d: László Nemes
G | 142 min.

ЧОВЕКОТ ШТО ГО УБИ ДОН КИХОТ
The Man who killed Don Quixote
17:30
d: Terry Gilliam
R | 132 min.
СКРШЕНО
Broken
19:00
d: Edmond Budina
EU | 98 min.
СТУДЕНА ВОЈНА
Cold War
20:00
d: Pawel Pawlikowski
G | 88 min.
НАСМЕВКА
Smile
20:00
d: Steffen Kohn
EoF | 81 min.
ЦРНИ И КРИВИ
Blacky and Faulty
21:00
d: Marko Dzambazoski
MKs | 11 min.

YOU'LL NEVER WALK ALONE
You'll Never Walk Alone
21:15
d: André Schäfer
M | 109 min.
КУЌАТА ШТО ЈА ИЗГРАДИ ЏЕК
The House That Jack Built
22:30
d: Lars von Trier
G | 155 min.
АУДИЦИЈА
Audition
22:00
d: Miloš Forman
FOR | 80 min.
ЖЕНСКИ МЛАДИНСКИ ХОР
Женски младински хор (MKD)
23:00
CineMusic
Влезот е слободен
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
Крупен план на филмските фестивали во Македонија
Close up of the Macedonian film festivals
10:00
РАБОТИЛНИЦА
СТУДЕНА ВОЈНА
Cold War
15:00
d: Pawel Pawlikowski
R | 88 min.
КУЌАТА ШТО ЈА ИЗГРАДИ ЏЕК
The House That Jack Built
17:30
d: Lars von Trier
R | 155 min.
МРЗЛИВЕЦ
Lazy Guy
19:00
d: Aleksa Stefan Radunović
CB | 84 min.
ФАНТОМСКА НИШКА
Phantom tread
20:00
d: Paul Thomas Anderson
G | 130 min.

НАЈМРАЧНИОТ ЧАС
Darkest Hour
22:30
d: Joe Wright
G | 125 min.
ТОВАР
Cargo
20:00
d: Gilles Coulier
EoF | 91 min.
КОГА НЀ НЕМА
When We Are Gone
21:00
d: Stefan Palitov
MKs | 19 min.

БАНДИТИ ВО ПОТРАГА ПО МАМА
Bandits In Search Of Mom
21:20
d: Kosta Ristić
CB | 70 min.
НЕВИДЛИВИТЕ РАЦЕ
The Invisible Hands
22:00
d: Marina Gioti
M | 80 min.
LYDIA LUNCH'S BIG SEXY NOISE
Lydia Lunch’s Big Sexy Noise (USA)
23:00
CineMusic
300 ден. ; 400 ден.
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
Крупен план на филмските фестивали во Македонија
Close up of the Macedonian film festivals
10:00
РАБОТИЛНИЦА
НАЈМРАЧНИОТ ЧАС
Darkest Hour
15:00
d: Joe Wright
R | 125 min.

ФАНТОМСКА НИШКА
Phantom Thread
17:30
d: Paul Thomas Anderson
R | 130 min.
АНГЛИЈА МИ ПРИПАЃА МЕНЕ
England Is Mine
19:00
d: Marc Gill
M | 94 min.
КРАДЦИ
Shoplifters
20:00
d: Hirokazu Kore-eda
G | 121 min.

СИТЕ ЗНААТ
Everybody knows
22:30
d: Asghar Farhadi
G | 132 min.
ГУЛАБОТ
The Pigeon
20:00
d: Banu Sivaci
EoF | 78 min.
МАЛИНА
Raspberry
21:00
d: Anastasija Lazarova
MKs | 14 min.

НЕ ДОПИРАЈ МЕ
Touch Me Not
21:15
d: Adina Pintilie
OS | 125 min.
ЉУБОВТА НА ЕДНА РУСКОСА
Loves of a Blonde
22:00
d: Miloš Forman
FOR | 88 min.
THE MAUSKOVIC DANCE BAND
The Mauskovic Dance Band (NL)
23:00
CineMusic
Влезот е слободен

КИНО МИЛЕНИУМ

КИНО ФРОСИНА

ЏЕБНО КИНО МКЦ

МКЦ

No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
СИТЕ ЗНААТ
Everybody knows
15:00
d: Asghar Farhadi
R | 132 min.

КРАДЦИ
Shoplifters
17:30
d: Hirokazu Kore-eda
R | 121 min.
КОГА ДРВЈАТА ПАЃААТ
When The Trees Fall
19:00
d: Marysia Nikitiuk
OS | 87 min.
ЛОРО
Loro
20:00
d: Paolo Sorentino
G | 145 min.

СЛИКОВНИЦА
The Image Book
22:30
d: Jean-Luc Goddard
G | 84 min.
ЖЕЛЕЗНАТА ПРИКАЗНА
Iron Story
21:00
d: Zlatko Kalenikov
MKs | 16 min.

АНА ПРЕКУ ДЕН
Ana By Day
21:20
d: Andrea Jaurrieta
OS | 115 min.
ГОРИ, ГОРИ, МОЈА ГОСПОЃИЦЕ
Firemen's Ball
22:00
d: Miloš Forman
FOR | 73 min.
ANNA O & YOU
Anna O & YÖU (MKD)
23:00
CineMusic
200 ден.

КИНО МИЛЕНИУМ

КИНО ФРОСИНА

ЏЕБНО КИНО МКЦ

МКЦ

No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
Како успешно да го продадете вашиот филм
How to Successfully Sell Your Film / Digital Distribution Masterclass
13:00
РАБОТИЛНИЦА
СЛИКОВНИЦА
The Image Book
15:00
d: Jean-Luc Goddard
R | 84 min.
ЛОРО
Loro
17:30
d: Paolo Sorentino
R | 145 min.
ОТВОРЕНО ПРЕДАВАЊЕ: ГО СРЕТНАВ ХРАБРИОТ БАЛКАН
Open Lecture: I Even Met Brave Balkans
18:00
РАБОТИЛНИЦА
СОСЕДИ
Neighbors
19:00
d: Gigisha Abashidze
EU | 90 min.
ЦРНИОТ ЧЛЕН НА ККК
Blackkksman
20:00
d: Spike Lee
G | 135 min.

БЕЗ ГАЈЛЕ, НЕМА ДА СТИГНЕ ДАЛЕКУ ПЕШ
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
22:30
d: Gus Van Sant
G | 114 min.
ОБИД ЗА СРЕЌНА ПРИКАЗНА
An Attempt For A Happy Story
21:00
d: Lavinija Sofronievska
MKs | 20 min.

ТИ ЈА ИМАШ НОЌТА
You Have the Night
21:20
d: Ivan Salatić
OS | 81 min.
МУЗИКАТА Е УМЕТНОСТ НА ВРЕМЕТО 3, ЛП ФИЛМ ЛАЈБАХ
Music is the Art of Time 3, LP Film Laibach
22:00
d: Igor Zupe
M | 51 min.
IDRIS ACKAMOORAND & THE PIRAMIDS
Idris Ackamoor & The Pyramids (USA)
23:00
CineMusic
300 ден.
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
Како да реализирате филмски проект?
How to Pitch a Film Project?
13:00
РАБОТИЛНИЦА
БЕЗ ГАЈЛЕ, НЕМА ДА СТИГНЕ ДАЛЕКУ ПЕШ
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
15:00
d: Gus Van Sant
R | 114 min.
ЦРНИОТ ЧЛЕН НА ККК
Blackkksman
17:30
d: Spike Lee
R | 135 min.
ПОЛИЦАЈЦИ
Cops
19:00
d: Stefan Lukacs aka Istvan
OS | 93 min.
ФАВОРИТКАТА
The Favourite
20:00
d: Yorgos Lanthimos
G | 119 min.
СОНОТ ЗА КРВТА И ДУШАТА
The dream about the blood and soul
21:00
d: Igor Aleksov
MKs | 21 min.

ХАОТИЧНИОТ ЖИВОТ НА НАДА КАДИЌ
The Chaotic Life of Nada Kadić
21:30
d: Marta Hernaiz Pidal
CB | 85 min.
ДОГМЕН
Dogmen
22:30
d: Matteo Garrone
G | 103 min.
ЦРНИ ПЕТАР
Black Peter
22:00
d: Miloš Forman
FOR | 85 min.
СЕЌАВАЊЕ НА ЕКВ, ДЕЦА ИЗ ВОДЕ
Сеќавање на ЕКВ, Деца из воде (SRB)
23:00
CineMusic
250 ден. ; 350 ден.
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
ФАНТАСТИЧНИОТ ВОЈАЏЕР НА РОБИ И ТОБИ
Robby and Toby's Fantastic Voyager
11:00
d: Wolfgang Groos
DP | 106 min.
КРИТИЧЕН КАМП во соработка со CINEDAYS и ГЛЕДАЈ.МК
WORKSHOP FOR FILM CRITIC FOR HIGH-SCHOOL STUDENTS
11:00
РАБОТИЛНИЦА
НЕВЕРОЈАТНАТА ПРИКАЗНА НА ЏИНОВСКАТА КРУШКА
The incredible story of the giant pear
13:00
d: Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick, Jørgen Lerdam
DP | 79 min.
ФАВОРИТКАТА
The Favourite
15:00
d: Yorgos Lanthimos
R | 119 min.
ДВОЈНИ ЖИВОТИ
Double Lives
17:30
d: Oliver Assayas
G | 108 min.
ВИА КАРПАТИЈА
Via Carpatia
19:00
d: Klara Kochańska, Kasper Bajon
OS | 75 min.
ДИВАТА КРУША
The Wild Pear Tree
20:00
d: Nuri Bilge Ceylan
EU | 188 min.
ВИДИ ЈА ТИ НЕА
Would you look at her
21:00
d: Goran Stolevski
MKs | 18 min.

ТОВАР
The Load
21:20
d: Ognjen Glavonić
OS | 98 min.
СУСПИРИЈА
Suspiria
23:00
d: Luca Guadagnino
G | 152 min.
SHABAZZ PALACES
Shabazz Palaces (USA)
23:00
CineMusic
250 ден.
No filmovi available!
КИНО МИЛЕНИУМ КИНО ФРОСИНА ЏЕБНО КИНО МКЦ МКЦ
ТЕГЛА ПОЛНА ЖИВОТ
A Jar Full Of Life
11:00
d: Florian Ross
DP | 95 min.
КРИТИЧЕН КАМП во соработка со CINEDAYS и ГЛЕДАЈ.МК
WORKSHOP FOR FILM CRITIC FOR HIGH-SCHOOL STUDENTS
11:00
РАБОТИЛНИЦА
ЕЈ!
Hey!
20:00
d: Vasil Hristov
G | 90 min.
ŠKRTICE
Škrtice (SRB)
22:00
CineMusic
250 ден.

КИНО МИЛЕНИУМ

КИНО ФРОСИНА

МКЦ

No filmovi available!

Онлајн Билети / Online Tickets:

bileti.mkc.mk
(OS) Официјална селекција / Official Selection
(CB) СинеБалкан / CineBalkan
(G) Гала програма / Gala Premieres
  (M) Музички док. филмови / Music dox
(FOR) Ретроспектива: Милош Форман / Retrospective: Milos Forman
(DP) Детска програма / Children Program
(EoF) Eye On Films
(SS) Специјални проекции / Special screenings
(MKs) МК Кратки / MK Shorts
(R) Репризно прикажување / Reprise