ТЕХЕРАН ТАБУ

ТЕХЕРАН ТАБУ

ноември 14, 2017
во Категорија: 14.11. (вторник), cinedays2017, Официјална Селекција
2903 8
ТЕХЕРАН ТАБУ

TEHRAN TABOO
Ali Soozandeh

14. 11. | 21:00 | кино Фросина

Времетраење / Runtime: 90′
Држава / Country: Австрија, Германија / Austria, Germany
Јазик / Language: Персиски / Persian

Режија / Director: Ali Soozandeh
Сценарио / Writers: Ali Soozandeh
Продуцент / Produced by: Ali Samadi Ahadi, Mark Fencer, Frank Geiger, Armin Hofmann
Музика / Music by: Ali N. Askin
Продукција / Production Company: Little Dream Entertainment
Кинематограф / Cinematography by: Martin Gschlacht
Монтажа / Film Editing by: Frank Geiger, Andrea Mertens
Улоги / Cast: Farhad Abadinejad, Jasmina Ali, Rozita Assadollahy, Alireza Bayram

Самохрана мајка живее со нејзиниот петгодишен нем син во предел со висококатници во центарот на метрополата. За да може да ја плати киријата, како и разводот од нејзиниот маж затворениот, работи како проститутка, но се преправа дека всушност е медицинска сестра, која работи ноќна смена. Својата тајна ќе ја сподели со нејзината бремена сосетка, домаќинка на која постојано ѝ е здодевно и која се грижи за нејзиниот син, но која исто така се надева дека ќе успее да пронајде излез од нејзиниот секојдневен живот.

Фестивали и награди / Festivals and awards:
Jerusalem Film Festival – FIPRESCI Prize for International First Film