ОД НИКАДЕ

ОД НИКАДЕ

ноември 16, 2017
во Категорија: 16.11. (четврток), 17.11. (петок), cinedays2017, Гала Премиера
2888 9
ОД НИКАДЕ

AUS DEM NICHTS
IN THE FADE
Fatih Akin

16. 11. | 20:00 | кино Милениум

17. 11. | 17:30 | кино Милениум

Времетраење / Runtime: 106’
Држава / Country: Германија, Франција / Germany, France
Јазик / Language: Германски / German

Режија / Director: Fatih Akin
Сценарио / Writers: Fatih Akin, Hark Bohn
Продуцент / Produced by: Fatih Akin, Nurhan Sekerci-Porst, Ann-Kristin Hoffman, Herman Wiegel
Музика / Music by: Josh Homme
Продукција / Production Company: Bombero International, Macassar Productions
Кинематограф/ Cinematography by: Rainer Klausmann
Монтажа / Film Editing by: Andrew Bird
Улоги / Cast: Diane Kruger, Denis Moschitto, Numar Acar, Samia Muriel Chancrin, Johannes Krisch

Од никаде, животот на Катја се распаѓа кога нејзиниот сопруг и синчето Роко ќе загинат во бомбашки напад. Нејзините пријатели и семејството се обидуваат да ѝ ја дадат потребната поддршка, и Катја некако успева да го преживее погребот. Меѓутоа, опседнатоста да се пронајдат злосторниците и причината зад нападот го усложнуваат болното тажење на Катја, отворајќи рани и сомневања. Данило, адвокат и најдобар пријател на Нури, ја застапува Катја во судењето против двајцата осомничени: млад пар неонацисти. Судењето сосема ја полудува Катја, но за неа едноставно не постои друг избор: таа сака правда.

Фестивали и награди / Festivals and awards:
Cannes Film Festival – Best Actress