Вести

Одлука на жирито на селекцијата CineBalkan

Одлука на жирито на селекцијата CineBalkan

„Кога си губитник, биди губитник до крај“. Оваа реченица совршено ја отсликува хероината во овој филм. Нејзиното семејство и градот во кој живее се опасно заразни, но тоа не ѝ е доволно за да си ...
2108 13
Одлука на жирито на Официјална селекција

Одлука на жирито на Официјална селекција

Најдобар филм Наградата за најдобар филм ја добива „Влажност“ во режија на Никола Љуца, затоа што со оригинален филмски јазик успева да ја разобличи современата брачна заедница, прикажувајќи ги ...
2051 13
Првонаградениот текст на конкурсот за филмска критика

Првонаградениот текст на конкурсот за филмска критика

Прва награда за филмска критика – Крушкаровска Фросина Галопирачки ум: Естетика и бизарност Режија и сценарио: Вим Вандекејбус Кинематографер: Габор Сабо Фасцинантен и бизарен. „Галопирачки ум“ ...
2218 15
CINEDAYS награди

CINEDAYS награди

Како и секоја година, на затворањето на фестивалот ги прогласуваме наградите. Оваа година, наградите ги освоија: Филмот „Влажност“ во режија на Никола Љуца е добитник на наградата најдобар филм и ...
2177 13
„CINEDAYS“- ЕМОЦИОНАЛНА КАПИСЛА НА УРБАНИОТ ДУХ

„CINEDAYS“- ЕМОЦИОНАЛНА КАПИСЛА НА УРБАНИОТ ДУХ

Реткоста која ја пружа „Синедејс“ е можноста да се видат европкси филмови кои не се вбројуваат во популарните листи на интернет, туку во самата срж на развојот на филмот. Од една страна фестивалот ги ...
2044 10
Кристи Пуиу за „Нова Македонија“

Кристи Пуиу за „Нова Македонија“

Отпорот спрема моите филмови го доживувам како комплимент Кога зборуваме за романскиот нов бран секогаш зборуваме во множина, за мнозинство луѓе што како да работат заедно. Дури и германската ...
1886 13
CINEDAYS +

CINEDAYS +

CINEDAYS ви најавува две специјални проекции, од домашни продукции. За сите оние што го пропуштиле, еве одлична можност да го погледнат филмот ЏГАН, во режија на Вардан Тозија. Кино Милениум, 18.11. ...
1977 14
Елајџа Вуд на Cinedays

Елајџа Вуд на Cinedays

Холивудската мега ѕвезда Елајџа Вуд, човекот што веројатно најмногу го препознавате по улогата на хобитот Фродо во трилогијата „Господарот на прстените“, доаѓа во Скопје и на 19 ноември ќе одржи ...
2120 15
Одложени проекции

Одложени проекции

Почитувани, Ве информираме дека од технички причини се одложуваат проекциите од ЛГБТ програмата, која требаше да стартува од утре, сабота 12 ноември во Џебното кино на МКЦ. Програмата ќе биде ...
1858 10
Четири од петте номинирани филмови за Европски оскар на Cinedays

Четири од петте номинирани филмови за Европски оскар на Cinedays

Европската филмска академија неделава ги објави номинациите во вкупно 21 категорија, a четири филмови во трката за награди за таканаречениот „европски оскар“ имаат свои премиери пред скопската ...
2051 9